Sygnety dla mężczyzn – jak je nosić?

Sygnety to ozdobne pierścienie, które chętnie noszą przede wszystkim mężczyźni. Początkowo używano ich jako pieczęć do laku. Znajdował się na nich wygrawerowany herb, więc można było z łatwością rozpoznać właściciela pieczęci. Obecnie sygnety to przede wszystkim modny dodatek do stylizacji.

Jak wygląda sygnet?

Męskie sygnety (https://zielinskiart.pl/sygnety/) początkowo wykonywane były z kamieni szlachetnych oprawianych w złoto. Często wykorzystywano m.in. krwawnik i onyks. Obecnie większość stanowią modele wyprodukowane w całości z metali szlachetnych, również wspomnianego złota. To bardzo modna ozdoba, którą może nosić każdy mężczyzna. Uważa się, że sygnet powinno zakładać się głównie do garnituru, bo dodaje elegancji. Jednak coraz częściej Panowie noszą je na co dzień i zestawiają także z mniej oficjalnymi ubraniami.

Sygnet i jego znaczenie

Wielu mężczyzn traktuje sygnet jako pamiątkę rodzinną – odziedziczoną po ojcu, ewentualnie dziadku czy pradziadku. Z tego względu ma on wartość sentymentalną. Nierzadko na pierścieniu znajduje się grawer, co dodaje mu unikalnego charakteru. Ozdoby takie jak sygnety można zauważyć zwłaszcza u biznesmenów, którzy w ten sposób podkreślają swoją pozycję. Dzięki nim można wyróżnić się w tłumie i zwrócić na siebie uwagę.

Jak nosić sygnet?

Często mężczyźni zastanawiają się, na której dłoni i jakim palcu nosić sygnet. Tu dużo zależy od indywidualnych preferencji. Mówi się, że prawa ręka symbolizuje dominację, siłę oraz aktywność, natomiast lewa reprezentuje nasz charakter i mentalność. Jak się okazuje, noszenie sygnetu na poszczególnych palcach ma inne znaczenie:

  • kciuk – biżuteria na kciuku jest symbolem ekstrawagancji, ale i dużych wpływów oraz bogactwa. To mało wygodne rozwiązanie, jednak poleca się je mężczyznom asertywnym, mającym silny charakter;
  • palec wskazujący – to symbol autorytetu, władzy i przywództwa. Sygnet na palcu wskazującym noszą mężczyźni pewni siebie;
  • palec środkowy – na nim Panowie najrzadziej noszą biżuterię, bo jest to dość niewygodne i mało praktyczne;
  • palec serdeczny – jest przeznaczony przede wszystkim na obrączkę, ale wielu mężczyzn chętnie zakłada na niego również sygnet;
  • mały palec – to na nim najczęściej można zauważyć męską biżuterię, ponieważ nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Sygnet na małym palcu daje możliwość pokazania przynależności do stowarzyszenia, klanu itp. 

Jak widać, sygnet może być świetnym dodatkiem do stylizacji. Jest on dowodem na to, że biżuteria świetnie pasuje nie tylko kobietom, ale również mężczyznom.

 ZielinskiArt